Now I just need to clean my room...that task that I was planning to do during the break that I didn't end up having (at least not as long as I expected). I have plenty of sewing and cleaning to keep me busy. The lady who interviewed me today said she'd call and let me know whether I'm hired Friday. There is one other applicant. If that applicant can work the last two weeks of this month, she should be hired...because it looks like they'll need some help right then. But it really is in God's hands. Either way, things are looking up...maybe it's just because I'm done with classes for a while.;-)
Well, I asked Kananigirl about food prices in Hawaii and I did a little on-line searching (of Safeway's circular, posted on Sunday saver)...some things there are pretty expensive (although, for the record, Safeway's selling milk at $7/two gallons this week, which sure beats ONE for that price!)...and I'm not exactly a rich girl. However, that reminds me. I'm really curious to know how much all of you pay for
Bread
Bananas
Milk
Yogurt
...and anything else that comes to mind (please specify whether it's store brand or name brand...for comparison purposes).
We get bread at Wal*Mart (100% whole wheat) for $1.14, bananas for $0.48/pound, milk for three or four dollars, and yogurt at about $0.44/8oz. container (unless we get it in larger quanities, in which case it can cost less...but I don't remember how much less).
Well, I asked Kananigirl about food prices in Hawaii and I did a little on-line searching (of Safeway's circular, posted on Sunday saver)...some things there are pretty expensive (although, for the record, Safeway's selling milk at $7/two gallons this week, which sure beats ONE for that price!)...and I'm not exactly a rich girl. However, that reminds me. I'm really curious to know how much all of you pay for
Bread
Bananas
Milk
Yogurt
...and anything else that comes to mind (please specify whether it's store brand or name brand...for comparison purposes).
We get bread at Wal*Mart (100% whole wheat) for $1.14, bananas for $0.48/pound, milk for three or four dollars, and yogurt at about $0.44/8oz. container (unless we get it in larger quanities, in which case it can cost less...but I don't remember how much less).